Opiskeluterveydenhoito

 Opiskeluterveydenhuolto sisältää opiskelijan terveyden- ja sairaanhoitopalvelut, jotka järjestetään yhtenäisenä kokonaisuutena. Terveydenhoitaja vastaa opiskelijoiden terveystarkastuksista yhteistyössä lääkärin kanssa, opiskelijakohtaisesta yhteistyöstä huoltajien ja vastuuohjaajien kanssa, opiskelijoiden ohjaamisesta mahdollisiin lääkärin jatkotutkimuksiin sekä ensiavusta ja siihen liittyvästä hoitotyöstä omassa toimipisteessään.

Keudassa opiskeluterveydenhoitoon ovat oikeutettuja kaikki, joilla on oikeus opintotukilain (65/1994) mukaiseen opintotukeen. Opintotukeen on oikeus yleensä silloin kun opiskelu on päätoimista, ja opinnot kestävät yhtäjaksoisesti vähintään kaksi kuukautta.

Terveydenhoitajien vastaanotot

TERVEYDENHOITAJA

TOIMIPISTE JA PALVELUN SAATAVUUS

YHTEYSTIEDOT

 


JÄRVENPÄÄ

 
Maija-Liisa Valta

Sibeliuksenväylä 55
Paatela rakennus, huone 012
- maanantai, tiistai ja keskiviikko                                                                                             

040 315 2873
maija-liisa.valta@keusote.fi
maija-liisa.valta@keuda.fi                                                                                      

Inkeri Töyräs


Wärtsilänkatu 7 ja 63
- joka arkipäivä

040 315 3014
inkeri.toyras@keuda.fi
inkeri.toyras@keusote.fi
Ulla Anttila Wärtsilänkatu 7
- maanantai ja parittomien viikkojen perjantai

040 315 2699
ulla.anttila@keuda.fi
ulla.anttila@keusote.fi


 

KERAVA

 
Mirva Kaasalainen Keskikatu 3
- joka arkipäivä
040 318 2503
mirva.kaasalainen@keuda.fi
mirva.kaasalainen@kerava.fi

Miia Kiviranta

Sarviniitynkatu 9
- joka arkipäivä

040 318 4113
miia.kiviranta@keuda.fi
miia.kiviranta@kerava.fi

 

 


MÄNTSÄLÄ 

 
Marjo Nissinen

Leissantie 20/Jokirannan alakerta
- tiistai ja torstai

040 3145 636
marjo.nissinen@keuda.fi
marjo.nissinen@keusote.fi

Ulla Lehtinen

Lukkarinpolku 2
- tiistai ja torstai

040 314 5933
ulla.lehtinen@keuda.fi
ulla.lehtinen@keusote.fi

Lääkäri, Antti Heinonen

Lukkarinpolku 2 ja Leissantie 20/jokirannan alakerta

Yhteydenotot terveydenhoitajan kautta.

 
 


NURMIJÄRVI

 
Ulla Hakkarainen                                                                      

Lopentie 20
- joka arkipäivä paitsi parittomien viikkojen keskiviikko ja parillisten viikkojen tiistai

040 317 3484
ulla.hakkarainen@keuda.fi
ulla.hakkarainen@keusote.fi
 


SIPOO

 
Satu Pulkkinen Iso Kylätie 14
- maanantai ja torstai sekä joka toinen perjantai

050 465 1369
satu.pulkkinen@keuda.fi
satu.pulkkinen@sipoo.fi

 


TUUSULA

 

Noora Mäkilä (vuoden 2019 loppuun)

(Kristiina Aalto, palaa tammikuussa 2020)

Kirkkotie 31
- joka arkipäivä
040 314 3877
noora.makila@keuda.fi
noora.makila@keusote.fi

Natali Tharmaratnam

Kirkkotie 31
- maanantai ja tiistai
040 314 3894
natali.tharmaratnam@keuda.fi
natali.tharmaratnam@keusote.fi

 xxx
koululääkäri
Kirkkotie 31
- paikalla keskiviikkona
yhteydenotot terveydenhoitajien kautta
Elisa Väyrynen Kansanopistontie 60
- tiistai

040 314 4214
elisa.vayrynen@keuda.fi
elisa.vayrynen@keusote.fi

     
 


HELSINKI, PASILA

 
Sari Heikkinen

Uutiskatu 2, Helsinki

sari.heikkinen@hel.fi

Opetushallituksen määräys tutkintokohtaisista terveydentilavaatimuksista löytyy täältä.

 

 

Vaihde

09 273 81
info@keuda.fi