Keudan toiminta poikkeustilanteen aikana. Lue tästä >

Keudaattori

Keudaattori on nimi Keudan opiskelijalle tarjoamalle kokonaisvaltaiselle tuelle. Keudaattorissa voit tehdä puuttuvia suorituksia tai saada tukea opintojesi suorittamiseen yksilöllisesti. Työpaikalla annettava ohjaus on osa Keudaattoritoimintaa. Keudaattorissa voit opiskella myös opiskeluvalmiuksia tukevia opintoja (OPVA). Tukea opintoihisi tarjoavat erityisopettaja, ammattiohjaaja ja aineenopettajat. Keudan opiskelijana voit mennä minkä tahansa toimipisteen tukipajaan suorittamaan opintojasi. Ole rohkeasti yhteydessä Keudaattoritoiminnan yhdyshenkilöihin, joiden yhteystiedot löydät alla olevasta luettelosta. Keudaattori- toiminnasta antaa tietoa myös erityisen tuen koordinaattori Marjo Liete (marjo.liete@keuda.fi) p. 050 4419925.

 

YHDYSHENKILÖ

TOIMIPISTE, PALVELUN SAATAVUUS JA TOIMIJAT

YHTEYSTIEDOT

HUOMIOITAVAA SYKSYLLÄ 2021:

                                                              


JÄRVENPÄÄ

   

 

ERVA
Tuula Pitkänen

AMMATTIOHJAAJA
Riina Lehmus

AMMATTIOHJAAJA
Kati Jokinen

Sibeliuksenväylä 55

Keudaattori on Paatelassa luokassa 210

ma -ke klo 9-16

to klo 8.30 - 14 (kielet, tdy, matematiikka, fysiikka ja kemia)

pe klo 8.30 - 15

(etämahdollisuutta voit tiedustella Tuulalta, Riinalta ja Katilta)

 

 

 

Tuula Pitkänen 050 415 0671 tuula.pitkanen@keuda.fi 

Riina Lehmus 050 598 4658 riina.lehmus@keuda.fi

Kati Jokinen 050 433 0658      kati.jokinen@keuda.fi

Malu opettaja Maritta Veräjänkorva 040 1744540 maritta.verajankorva@keuda.fi

Kielten opettaja                Nina Aula 050 3507562  nina.aula@keuda.fi

 

 

 

 

 

ERVA
Juho Niskanen

ERVA
Miia Niskakoski

AMMATTIOHJAAJA Tuomas Lehtonen

AMMATTIOHJAAJA

Tarja Orava

Wärtsilänkatu 7
Luokka: Keudaattori- joka arkipäivä klo 8.30 - 15.00

 

 

Juho Niskanen
juho.niskanen@keuda.fi
050 534 2389

Miia Niskakoski miia.niskakoski@keuda.fi
040 174 5355

Tuomas Lehtonen tuomas.lehtonen@keuda.fi

050 407 2279

Tarja Orava

tarja.orava@keuda.fi

050 571 2249

 

 

 

 

 
 

KERAVA

   

 

 

ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA ERITYISOPETTAJA    Maarit Hälinen

ERITYISOPETTAJA                      Teija Niemi

AMMATTIOHJAAJAT

  Reeta Citir

  Jari Kajanus

  Susanna Lappeteläinen

  Vilma Turunen

  Antti Ylänen

Keskikatu 3 A  (Keuda-talo)
Luokka: 224

 

Keudaattori-tukipaja palvelee

maanantai - perjantai

klo 8.30-15.00

 

 

Maarit Hälinen   050 309 1854 maarit.halinen@keuda.fi 

Teija Niemi        050 473 0919 teija.niemi@keuda.fi

Reeta Citir         050 470 3258 reeta.citir@keuda.fi

Jari Kajanus      050 461 7635 jari.kajanus@keuda.fi

Susanna Lappetelainen             040 174 5357    susanna.lappetelainen@keuda. 

Vilma Turunen   050 435 4025 vilma.turunen@keuda.fi

Antti Ylänen       040 174 4502 antti.ylanen@keuda.fi

 




ERVAT
Noora Paakki
Terhi Niittymäki

AMMATTIOHJAAJA
Katja Hyry (tukipaja)

AMMATTIOHJAAJA
Roosa Leinonen (tukipaja)

AMMATTIOHJAAJA Liisa Leino (taloteknikka)

AMMATTIOHJAAJA
Tea Riuttanen (talotekniikka)

AMMATTIOHJAAJA
Robert Borg (logistiikka)

AMMATTIOHJAAJA
Lasse Martin (logistiikka)

AMMATTIOHJAAJA
Arto Vehtari (logistiikka)

AMMATTIOHJAAJA
Kirsi Palonen (puhtaus- ja kiinteistöala)

AMMATTIOHJAAJA
Leo Vikström (autoala)

AMMATTIOHJAAJA
Justus Kalmi (laboratorioala)

 

Sarviniitynkatu 9
Luokka: 205

Sarviniitynkadun Keudaattori-tukipaja palvelee koululla  rajoitetuin opiskelijapaikoin (10) ma-pe klo 8.30-15

Tukipajan paikkojen tiedusteluihin vastaa ammattiohjaaja Katja Hyry p. 050 401 6382
katja.hyry@keuda.fi

Yhteisten tutkinnon osien (YTO) opettajat ovat tukipajassa 

- tiistisin klo 12-14 kielet, Olli Känsälä
- keskiviikkoisin klo 12-14 matematiikka, fysiikka, kemia, Mika Kosonen

Lisäksi torstaisin S2-paja luokassa 1002, Pekka Välilä

 




040 174 4588  noora.paakki@keuda.fi 

050 592 9051 terhi.niittymaki@keuda.fi

050 401 6382 katja.hyry@keuda.fi

050 455 7057 roosa.leinonen@keuda.fi

050 441 6678 liisa.leino@keuda.fi

050 512 6650 robert.borg@keuda.fi

050 473 0852 lasse.martin@keuda.fi

050 4730498 arto.vehtari@keuda.fi

050 473 2612 tea.riuttanen@keuda.fi

050 465 1619 kirsi.palonen@keuda.fi

050 536 3670 leo.vikstrom@keuda.fi

050 5250536 justus.kalmi@keuda.fi

040 174 4539 olli.kansala@keuda.fi
-> kielet

040 174 4579 mika.kosonen@keuda.fi 
-> matematiikka, fysiikka, kemia

040 174 4594 pekka.valila@keuda.fi
-> opva/s2

 
 

                                                                


MÄNTSÄLÄ

   

ERVA
Sari Aro

 

AMMATTIOHJAAJAT
Sari Lawrence
Taija Mäkelä

 

 Lukkarinpolku 2

Erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi, erityisopettaja Sari Aro

Yleiskeudaattori ma-pe klo 8.30-11-15 ja klo 11.45-14.30 luokassa 1099, ammattiohjaaja Sari Lawrence

Matemaattisten aineiden Keudaattori keskiviikkoisin klo 8.30-11.15, luokassa 1131, opettaja Kari Vaskonen

Äidinkielen Keudaattori keskiviikkoisin klo 11.45-14.30 luokassa 1068, opettaja Sampo Keski-Lusa

Vieraiden kielten Keudaattori, torstaisin klo 8.30-11.15 luokassa 1067, opettaja Kirilla Huttu-Dabbs

S2-paja, perjantaisin klo 8.30-14.30, opettaja Jemina Hovi

Sari Aro
040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

 

Sari Lawrence
050 306 9618 sari.lawrence@keuda.fi                                                             
Taija Mäkelä
050 356 8070
taija.makela@keuda.fi

 

Matemaattiset aineet ja TDY, Kari Vaskonen
040 174 4543 kari.vaskonen@keuda.fi

 

Äidinkieli ja taide ja luova ilmaisu, Sampo Keski-Lusa
050 473 0455
sampo.keski-lusa@keuda.fi

 

Vieraat kielet, Kirilla Huttu-Dabbs
040 174 4544
kirilla.huttu-dabbs@keuda.fi

 

S2-opetus, Jemina Hovi      050 473 0764 jemina.hovi@keuda.fi

 

 

 

 

 

ERVA
Päivi Pettinen

AMMATTIOHJAAJA
Teija Ollila

AMMATTIOHJAAJA
Hanna Karkman

 

Iltakeudaattori klo 15.45-18.00 tiistaisin 31.8., 14.9., 28.9., 12.10., 26.10., 9.11. ja 23.11. Iltakeudaattoriin ilmoittauduttava viimeistään edellisenä päivänä Teija Ollilalle (WhatsApp/sähköposti).

Saaren kartano, Paroninkuja

0500 913 595
paivi.pettinen@keuda.fi 

050 5723 402
teija.ollila@keuda.fi (tukipaja)

050 572 2869
hanna.karkman@keuda.fi

Etätuki (WhatsApp, tekstiviesti, sähköposti)

Tarvittaessa Teams-tuki
YTO-opinnot
- äidinkieli ja viestintä:
Päivi Salminen
paivi.salminen@keuda.fi 
050 4528537
Sini Saares
sini.saares@keuda.fi
050 415 0731

- vieraat kielet:
Ilona Tarkki
ilona.tarkki@keuda.fi
040 174 5365

- matemaattiset aineet:
Esa Airaksinen
esa.airaksinen@keuda.fi
050 3435982

ERVA -  erityiseen tukeen liittyvät järjestelyt ja toiminnan koordinointi 

Päivi Pettinen

Muihin opintoihin liittyvissä ongelmissa ole yhteydessä vastuuopettajaasi.

 

 

                                                                   


NURMIJÄRVI

   

ERVAT


Senja Laakso
Irmeli Mäkelä

 

AMMATTIOHJAAJAT:

Leena Karhunen

Bilal Al-Salih
- autoalan pt

Linda Turunen- -sosiaali- ja terveysala pt
- ravintola- ja cateringalan pt

Eetu Pasanen
- tieto- ja viestintätekniikan pt (IT-tuki)

 Henna Mannila
-media-alan ja kuvallisen ilmaisun pt
- liiketoiminnan pt

 

 



Lopentie 20
-01860 PERTTULA

YTO Keudaattori/ Yhteiskunnalliset aineet maanantaisin klo 8.30-11.30 luokassa A014 (ajalla 23.8-20.9.2021), opettaja Heli Lehtilä-Salmi. 

YTO Keudaattori/ äidinkieli tiistaisin
 klo 8.30-11.30 luokassa A030, opettaja Anna Mattila

YTO Keudaattori/
ruotsi ja englanti
tiistaisin klo 12-15 luokassa A030, opettaja Petra Cornér-Kaseva

YTO Keudaattori/ MaLu aineet keskiviikkoisin 8.30-11.30 luokassa A030, opettaja Eini Kuusalo

YTO-Keudaattori/S2 yto aineet 
torstaisin klo 8.30-11.30 luokassa A040, opettaja Jemina Hovi

OPVA-opinnot maanantaisin klo 8.30-14 luokassa A040, opettaja Jemina Hovi

S2-opinnot keskiviikkoisin klo 8.30-14 luokassa A040, opettaja Jemina Hovi

 

Ammatillisten aineiden tuki aloilla erillisten aikataulujen mukaisesti.

Senja Laakso
050-4344127
senja.laakso@keuda.fi

Irmeli Mäkelä
050-4616589
irmeli.makelä@keuda.fi

Heli Lehtilä-Salmi
040-1744592
heli.lehtilä-salmi@keuda.fi

Anna Mattila
050-4150788
anna.mattila@keuda.fi

Eini Kuusalo
050-4150793
eini.kuusalo@keuda.fi

Petra Corner-Kaseva
0401744541
petra.cornér-kaseva@keuda.fi

Jemina Hovi
050-4730764
jemina.hovi@keuda.fi

Opettajat ja ammattiohjaajat tavoitat soittamalla, tekstiviestillä, whatsappilla tai sähköpostilla.

 

 

 
 


SIPOO

   

 

ERVA

Saila Tikanoja 

AMMATTIOHJAAJA

Erik Mende

Iso Kylätie 14, Sipoon Enter

Keudaattori-ajat ajalle 23.8. - 24.9.

erityisopettaja Saila Tikanoja, 050-439 7367

ma 8.00 - 14.00

ke 9.25 - 14.00
ammattiohjaaja
Erik Mende
050-439 9356
ma - pe klo 8.00 - 14.00
Ilmoita tulostasi Erik Mendelle, jos tulet muina ajankohtina kuin erityisopettajan ollessa paikalla.

 

Saila Tikanoja

050-439 7367

saila.tikanoja@keuda.fi
Erik Mende
050-439 9356
erik.mende@keuda.fi

 

 

    
 

 
TUUSULA

   

 

 

Pekka Halosan akatemia, Kansanopistontie 60

 

 

 

 

 

ERVA

Marikka Inkala 

 

OHJAAJAT: 

Jenna Oravakangas hika

Raita Kaasalainen hika

Minna Multanen kaso/sote

Christa Nisula sote

Jani Tammi digi

 

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

Maanantai yleistuki 9-15                      Hoitotyönpaja 9-11 etukäteen ilmoittautuminen Ritva Räisäselle            Lääkelaskupaja 12.30-15                      Mahdollisuus lääkelaskukokeen tekoon klo 15-16 (etukäteen sovittava oman lääkehoidon open kanssa)

Tiistai yleistuki 9-15                          Englanti ja ruotsi Kaija Kocak klo 12.15-15

Keskiviikko yleistuki 9-14              Äidinkieli Maria Seppänen 12.15-14

Torstai 9-15 yleistuki              Matematiikka/fyke Kati Lagström 12.15-15

Perjantai yleistuki 9-14

 

 

erityisopettaja Marikka Inkala p.050 4150860                 

ohjaaja Jenna Oravakangas p.  050 5742926                                                                                                                                        ohjaaja Christa Nisula p.050 4082548 

ohjaaja Minna Multanen p. 050 4730742 

ohjaaja Raita Kaasalainen p. 050 4730718

digiohjaaja Jani Tammi p.050 3449769

matemaattiset opettaja Kati Lagström p.050 4419916 

äidinkieli opettaja Maria Seppänen p.050 4150739                                                                                                                              kielet opettaja Kaija Kocak p.050 4419918                                                                             

lääkelaskut opettaja Tuula Kokkola p. 050 4419927                                                                                                                        hoitotyö opettaja  Ritva Räisänen ritva.raisanen@keuda.f

Keudaattori toimii Kirkkotiellä mediateekin (kirjaston) yläkerrassa.

Tervetuloa Keudaattoriin tekemään tehtäviä, kertaamaan ja harjoittelemaan, kirjoittamaan näyttösuunnitelmia, hakemuksia jne.

Iltaopiskelijoiden Keudaattorituesta sovitaan etukäteen oman opettajan ja Keudaattorin kanssa