Keudan toiminta poikkeustilanteen aikana. Lue tästä >

Erityinen tuki

Sinulla on mahdollisuus saada monipuolista tukea opintojesi edistämiseksi. Erityisen tuen tarve tunnistetaan opintojen eri vaiheissa ja onkin tärkeää, että opiskelijana olet itse aktiivinen tuen tarpeen kertomisessa. Erityinen tuki Keudassa voi olla esimerkiksi erityisopettajan tarjoamaa rinnakkais- tai yksilöopetusta, yksilöityjä tehtäviä, erityisiä apuvälineitä tai tarvittaessa kevennetty työviikko. Keudan jokaisessa toimipisteessä toimii erityisestä tuesta vastaava henkilö (erva), jonka tehtävänä on suunnitella, toteuttaa ja arvioida erityisen tuen järjestelyjä opiskelijalähtöisesti.

Jos tarvitset tukea opintoihisi esimerkiksi oppimisvaikeuksien vuoksi, sinulle voidaan tehdä erityisen tuen suunnitelma, joka on osa HOKSaa (Henkilökohtaista osaamisen kehittämisen suunnitelmaa). Erityisen tuen suunnitelma tehdään yhdessä opiskelijan, vastuuohjaajan ja erityisopettajan kanssa. Alle 18-vuotiaan opiskelijan huoltaja on myös mukana erityisen tuen päätöstä tehtäessä ja suunnitelmaa laadittaessa. Suunnitelmassa sovitaan tarvittavista tukitoimista, jotta opiskelusi etenevät. Erityisen tuen koordinaattorina toimii Marjo Liete (marjo.liete@keuda.fi) p.050 4419925.

KEUDAN TOIMIPISTEESSÄ TOIMIVA ERITYISESTÄ TUESTA VASTAAVA (ERVA)

TOIMIPISTE  JA PALVELUN SAATAVUUS                                                                                        

YHTEYSTIEDOT                                                                       

HUOMIOITAVAA POIKKEUSTILANTEESSA

 

JÄRVENPÄÄ

   

Juho Niskanen

Miia Niskakoski

Wärtsilänkatu 7
04410 Järvenpää

050 534 2389 juho.niskanen@keuda.fi

040 174 5355
miia.niskakoski@keuda.fi

 

Tuula Pitkänen

Sibeliuksenväylä 55
04400 Järvenpää

050 415 0671
tuula.pitkanen@keuda.fi

 
 

 

   

 

MÄNTSÄLÄ

   

Päivi Pettinen

Saaren kartano
Paroninkuja
04920 Saarentaus

0500 913 595
paivi.pettinen@keuda.fi 

 

Sari Aro

Sampo Vesterinen

Lukkarinpolku 2
04600 Mäntsälä

040 174 5446
sari.aro@keuda.fi

040 174 4582
sampo.vesterinen@keuda.fi

 
 

 


KERAVA

   

Noora Paakki

Sarviniitynkatu 9
04200 Kerava

040 174 4588
noora.paakki@keuda.fi

Tavoitettavissa ma-pe sähköpostitse, Teamsilla ja puhelimitse (myös Whatsapp)
 

 

 

 

Maarit Hälinen

Keskikatu 3
04200 Kerava

050 309 1854
maarit.halinen@keuda.fi

 

 


NURMIJÄRVI

   

Irmeli Mäkelä

Senja Laakso

Lopentie 20
01860 Nurmijärvi

050 461 6589
irmeli.makela@keuda.fi

050 434 4127
senja.laakso@keuda.fi

 

 

 


TUUSULA

   
Elina Savukoski

Pekka Halosen akatemia
Kansanopistontie 60
04380 Tuusula

050 415 0799
elina.savukoski@keuda.fi
erityisopettaja.pha@keuda.fi

 
Christina Holmlund

Pekka Halosen akatemia
Kansanopistontie 60
04380 Tuusula

050 415 0945
christina.holmlund@keuda.fi
erityisopettaja.pha@keuda.fi

 

Marikka Inkala

Kirkkotie 31
04310 Tuusula

050 4150 860
marikka.inkala@keuda.fi 

 
       

 


 SIPOO

 

 

Saila Tikanoja

Sipoon Enter
Iso Kylätie 14
04310 Sipoo

050 439 7367
saila.tikanoja@keuda.fi

Tavoitettavissa  sähköpostitse, Teamsillä, viesteillä, whatsappilla ja puhelimitse ma- to.
 


PASILA, HELSINKI

   
Christina Holmlund

Uutiskatu 2
00240 Helsinki

050 415 0945
christina.holmlund@keuda.fi 
 
Työelämäpalvelut

040 174 5627
tyoelamapalvelut@keuda.fi